Petter Bjällö Jul en konsert som utlovar sann julkänsla 21 december kl 16:00

Musikalartisten Petter Bjällö besöker för Femte gången  Garnisonskyrkan med sin finstämda, akustiska konsert “JUL”.

Petter kommer från skånska Viken norr om Helsingborg, utbildades till Musikalartist på Ballettakademien i Göteborg och medverkade i bl.a. TV-programmet “Sikta mot stjärnorna” och musikalen “Annie” på Göta Lejon i Stockholm innan han sökte sig till Tyskland där han spelat i stora musikaler som “Ringaren i Notre Dame”, “Skönheten och Odjuret” och “Wicked”.

I fjol spelade han huvudrollen i musikalen ”Så som i himmelen” i Mariehamn, Åland, 

och tävlade i TV-tävlingen “The Voice of Germany” där han tog sig till kvartsfinalen.

I år har han gjort över 20 konserter i Frankrike och varit confrancier för “Thank You For The Music – The ABBA Story” i Berlin och Hamburg.

Sedan 2017 har han gjort svensk jul populär i Hamburg med sina svenska julkonserter, som 2019 hade vår egen Riksspelman Jon Sirén som special guest.

Vid flygeln; EMIL SNABB och med fiolen(bland annat) i högsta hugg;  JON SIRÈN

 

Julstämning garanteras som alltid!

Hjärtligt välkomna på en oförglömlig kväll.


 Arrangör: Karlsborgs Fästningsmuseum

Plats: Garnisonskyrkan

Datum: 21 December

Tid: 16:00

 

Biljetter bokas på https://www.nortic.se/ticket/show/301070

Tillagd i kategori: