Historia om kyrkan

Start >> Historia om kyrkan

Vår historia om Garnisonkyrkan

Belägen på Vanäs udde i Vättern är Karlsborgsfästning en av de bäst bevarade fästningarna i Sverige och en riktigt fröjd för ögat.

Garnisonkyran är en del av dess byggnader som är inrymd i mitten av slutvärnet. Den invigdes år 1869 där den ligger på andra våningen ovanför själva museet.

En gång i tiden var den tänkt att vara plenisal för regeringen och riksdagen i orostider. Inne i kyrkan i taket hänger en stor och grandiös ljuskrona som är tillverkad av 276 bajonetter.

DSC_0494

Konserter

I vår kyrka har många konserter hållits några av artisterna är Robert Wells, Tommy Nilsson, Roger Pontare, Thomas DiLeva, CajsaStina Åkerström mfl.

Önskar ni att boka kyrkan för konsert hör av er till oss på Fästningsmuseet för mer information.

kyran-rod-bla

Dop & Bröllop

Till den stora dagen kan ni boka den vackra Garnisonskyrkan, här har många bröllop och dop hållits med pompa och ståt.

Välkomna med er bokning och för mer information. Skicka e-post till oss via hemsidan så återkommer vi så fort som möjligt. Ni kan även ringa in till oss.

brollop-tillsammans